Tampere <3

,,Cestou necestou, polem ne polem, jedu za tebou velkým malotraktorem, kabrioletem…”

To jsem si zpívala v buse (ne v kabrioletu 😦 ) na cestě do Tampere, kam jsem se vydala na víkend a těšila se jak malá. Tampere je moje finská srdcovka. Je to  nádherné město cihelných domů a komínů. Naposledy jsem tam byla před třemi lety, když jsem byla v Lepaa na Erasmu, a Tampere si zamilovala. Tentokrát jsem jela navštívit kamaráda Tero do Tampere a kamarádku Annu do Nokia. Cesta probíhala víc jak dobře, dokonce nám společnost v autobuse dělali dva psi.

Bylo mi skvěle! Venku už začíná krapet zima, na stromech se podepisuje podzim a listy se zbarvují do nádherných barev. Tohle období mám ráda, ještě když vysvitne sluníčko, Uááá.

//,,On the way, not on the way, through the field, not through the field, I am going to visit you by big minitractor, by cabriolet…” (the Czech song)

I sang this song in the bus (not in cabriolet 😦 ) on the way to Tampere, where I went last weekend and I was looking forward so much. Tampere is my favorite Finnish city. It is beautiful city full of brick buildings and chimneys. I was there three years ago when I was studying in Lepaa and I felt in love with Tampere. This time I went to visit my friend Tero to Tampere and my friend Anna to Nokia. Journey was really good and the company was also made from two dogs.

I was really happy. The weather is getting colder and trees are changing by autumn so leaves are changing colors. I like this season and it is even better when sun is shining. Uáá.

DSC_0952

V Tampere mě v pátek vyzvedl Tero a u něj doma jsem také přespala. Jelikož jsem v Tampere byla již dvakrát a měla jsem ho tedy už docela prošlé, požádala jsem Tera, jestli by mi nemohl ukázat něco speciálního, nějakou pěknou kavárničku a také něco, o čem třeba turisti neví nebo tolik neznají… Zvládl to na jedničku a stal se mým průvodcem.

//My friend Tero picked me up on Friday evening in Tampere and I slept at his place. As I was in Tampere two times before I asked my friend to show me something special, some nice café and maybe something what tourists do not know about… He managed it very well.

DSC_0979

Nejdříve jsme se vydali do Muumi muzea. V Tampere jsem již na Muumi výstavě byla, ale bylo to před 3mi roky a v jiném muzeu, tak jsem se rozhodla jít znovu. Bylo to krásné! Ty kresby jsou prostě dokonalé :-). Hrozně ráda bych si všechny ty knížky přečetla. Tak snad brzy… :-).

//First we visited Moomin museum. I have already been ones in there in Tampere but it was three years ago and different museum, so I decided to go again. It was awesome! The drawings are so beautiful!!! I would like to read all the books. I hope soon… :-).

DSC_0981

Dále mě Tero s potutelným úsměvem dovedl ke stánku s jídlem, že prostě musím vyzkoušet specialitu Tampere. Ehm, to jsem ještě netušila, do čeho jdu. Ano, vypadá to jako koňský vy-víte-co, nazývá se to Black sausage = černá klobása a nevypadá to moc vábně. A když mi Tero řekl, že je v tom i krev, trochu jsem se zarazila a pokračovat moc nechtěla. Avšak musela jsem to vyzkoušet a řeknu Vám, špatné to teda vůbec nebylo a nakonec jsem si koupila i jeden pro sebe :-). Stálo to za to :-).

//Then he wanted to show me some typical food for Tampere what I really had to try. Ou my God, it looked like horse you-know-what, it was called Black sausage and didn’t look very nice. And when Tero told me that there is blood inside too I wasn’t really sure if I want to try it… 😀 But then I tried it, it wasn’t bad so I bought even one for myself :D.

DSC_0969

Následovala procházka městem do místního pivovaru, Panimoravintola Plevna, kde mi Tero poradil, že musím vyzkoušit jejich specialitu – něco jako sladké pivo. Mňááám bylo to moc dobré a jídlo také… Kavárna nesměla chybět a tak jsme zašli do místní kavárny Mokkamestarit, která má v Tampere i pražírnu. Sto let staré květinářství jsem také nemohla přejít jen tak, ale teda zatím se mi finský styl vazby moc nelíbí, snad mě brzy nějaké květinářství přesvědší, že i tady se váže krásně…

//We were continuing through the city centre to brewery – Panimoravintola Plevna –  where was the plan to try their speciality – I called it sweet beer. Yummy. And food was good too. Café was next on the list so we went to Mokkamestarit. 100 hundred years old flower shop I could not pass without stopping but I am still not sure about style of making bouquets in Finland, I hope that some flower shop will change my thinking about flower style here soon and I will be happy that also in Finland can make pretty nice bouquets.

DSC_0990

Nemohla jsem se rozhodnout, co za ten den bylo nejlepší, ale den po Tampere naštěstí ještě nekončil a my se přesunuli ke kamarádce Anně a jejímu příteli Eliasovi do Nokia. Tedy Nokia už to tak úplně nebyla, bylo to za Nokia uprostřed ničeho, zámeček, statek a u toho pár domečků, ve kterých kdysi bydleli pracovníci statku. Tam nyní bydlí Anna s Eliasem a lepší místo vybrat nemohli. Bylo to tam nádherné. Dřevěné obložení, stará kamna a krb, výhled na jezero. Paráda!!! Vegetariánské tortilly ukončily skvělou sobotu a jelikož na neděli nebyl naplánovaný čas “startu”  koukli jsme ještě na film Bláznivá střela = The naked gun a šli s prodlouženými životy od smíchu spát. Ten film fakt doporučuju!!! 🙂

//I couldn’t decide what was the best in the day but the day didn’t finish with Tampere and we moved to our friend Anna and her boyfriend Elias to Nokia. Actually it was more middle of nowhere behind Nokia but it was so beautiful there. Manor house, farmhouse and few houses around. In one small house live Anna with Elias, it was so beautiful there. Wooden paneling, old fireplaces and view to the lake. Awesome!!! We ended awesome Saturday with vegetarian tortillas and for Sunday wasn’t set “wake up time” so we also watched movie called The naked gun and went to beds with longer life because of laughing so much. This movie I really recommend!!! 🙂

DSC_1026

Ráno jsme vstali až po 10té, v klidu se nasnídali a vyrazili na houby. To byl můj štastný čas, ten les byl náááádherný. Je skvělé jít do lesa s Finama a ještě ke všemu se zahradnicí/zahradní architektou Annou. Nafotila jsem asi milion fotek, nasbírala asi 1/8 krabičky borůvkama a nenašla ani jednu houbu :D. Zato Anna s Eliasem jich našli spoustu a vystačilo to pro nás pro všechny na oběd. Takhle dobře zpracované houby už jsem dlouho neměla, ta omáčka byla božská!!

//We woke up after 10 a. m., ate great breakfast and went mushroom picking. It was my really happy time, forest was so beautiful. It is great to go to the forest with Finns and even with gardener/landscape planner Anna. I took thousands photos, picked 1/8 of my box with blueberries and I didn’t find any mushroom :D. They are different here than in the Czech Republic :D. But Anna and Elias found a lot so it was enough for all of us for lunch, Elias made sooooo good mushroom sauce with pasta!!!!

DSC_1063DSC_1086IMG_1286DSC_1134DSC_1069

Bohužel poté jsem už musela jet zpět do Muurame, ale snažila jsem se přemluvit Annu, jestli bych tam s nima nemohla zůstat :D. Tak nádherné místo se skvělou společností… 🙂

//Unfortunately after lunch I had to go back to Muurame but I tried to persuade Anna if I can stay there with them :D. That beautiful and awesome place and company were… 🙂

DSC_1073

Byl to skvělý víkend! Tero, Anna a Elias, díky moc.

//It was awesome weekend! Thank you so much Tero, Anna, Elias.

Krásnou středu,

//Nice Wednesday,

Tereza ❤

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s